Vanessa
V obecném zmatku doprovázejícím pád komunismu na sebe v roce 1990 v Praze narazili dva lidé, kteří se mohli seznámit pouze v ten konkrétní čas a na tom konkrétním místě. Daniel Rodný, geniální programátor z ortodoxní židovské rodiny a Samir Hauser, chlapík z česko-iráckého manželství, jehož otec byl vysoký důstojník v armádě Saddáma Husajna.
Spojení Rodného nadšení pro elektronickou hudbu a Hauserova textařská genialita, podpořená také absencí jakýchkoli zábran, dalo vzniknout veleúspěšným albům Disco Bastards, Flashback a Monogamy, které dodnes ovlivňují každého, kdo si jde v Čechách koupit jakýkoli elektronický nástroj. V roce 1993 vyhrává skupina s klipem ke skladbě “Prokopat se ven” cenu evropské MTV Local Heroes.
Energie, se kterou skupina přistupovala ke tvorbě i koncertům, ji nakonec zákonitě musela roztrhat. Rodný Vanessu v roce 1995 opouští a Hauserovým společníkem se na krátkou dobu stává Miroslav Papež, fanoušek industriálních zvuků a všech starých elektronických přístrojů. Společně pro label EMI vydali album Vanessa Gun, ale vzápětí si dávají tvůrčí pauzu.
V mezidobí se Samir Hauser živí jako kabaretní zpěvák pod jménem Bruno Ferrari, zatímco Miroslav Papež navazuje intenzivní spolupráci s berlínskou nezávislou scénou, především s labelem Pale Music Steva Morella. Na něm vydává svůj vedlejší projekt Moimir Papalescu And The Nihilists.
Někdy kolem roku 2007 začíná Hauser znovu komunikovat se svým původním partnerem Rodným a oba se shodují na tom, že je čas skupinu obnovit a upgradovat pro 21. století. Do obnoveného projektu vedle Papeže přizvali i Jaroslava Stuchlého, člena hardcoreové skupiny Michael's Uncle a operátora Jakuba Horáka.
Materiál pro album “Ave Agony” vznikal nejen v tajných laboratořích skupiny, ale také v Berlíně, kde nad zvukem desky dohlížel Alexander Hacke. Psal se rok 2009 a svět znovu potřeboval Vanessu, a proto legendární VANESSA vstala z mrtvých...
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.