Chris Cornell
Chris Cornell je, jak uvádí jeho vlastní webová stránka, muzikantem plným protikladů, inovátor, který se vzpírá žánrovému zařazení. Soundgarden se stali jedni z průkopníků grunge, jejich syrový a temný zvuk i spolu s Cornellovými ostrými texty a pronikavým zpěvem si získal řadu příznivců. Inspiroval také pouliční módu a design. Jejich první singly vyšly samozřejmě u Sub Popu, debut Ultramega OK pak u něméně slovutných SST, v roce 1989 se stali první kapelou se Seattlu, která podepsala smlouvu s velkým labelem (A&M). Do roku 1997 u něj vydali další čtyři alba. Velkého uznání se dostalo Chrisu Cornellovi za boční projekt Temple of the Dog, později znovu překvapil melodickým sólovým albem Euphoria Morning.
Na přelomu tisíciletí se spojil se třemi muzikanty z Rage Against The Machine a vznika tak "superskupina" Audioslave, jejíž tři alba dosáhla na vrcholky prodejních hitparád. Projeli celý svět včetně Kuby, kde hráli jako první rocková kapela z USA. Od roku 2007, kdy se Audioslave rozpadli, Cornell opět pozměnil žánrový azimut, navázal nové spolupráce a nové aktivity.
Sólovými skladbami přispěl k soundtrackům filmů Great Expectations či Mission Impossible II, stal se první americkým zpěvákem, který napsal úvodní píseň k filmu s Jamesem Bondem. V roce 2007 projel na turné celý svět, hrál na něm skladby z celé své hudební kariéry. V mimohudební oblasti se Chris Cornell stal v roce 2006 hlavní tváří módní kolekce Johna Varvatose. V té době se také usadil s rodinou v Paříži, kde pomáhal oživit historickou restauraci Black Calavados. Poté vyšel jeho další sólový počin Carry On, po něm překvapil spoluprací s producentem Timbalandem na desce Scream, která ho opět přivedla opět do neznámých hudebních oblastí a k novému zvuku. Na místě nezůstal přešlapovat ani v případě poslední desky Songbook, která je kompilací živě zahraných akustických skladeb, jeho vlastních, ale také od Soundgarden, Audioslave a dokonce Led Zeppelin nebo Johna Lennona.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.